logo

První podorlická pivní stezka

Věděli jste, že v Rychnově nad Kněžnou vaří výborné pivo? A otevřeli díky tomu pivní stezku?

Ta začíná v Městském Podorlickém pivovaru, je dlouhá 2,5 km a končí v Letovisku Studánka.

Naučná pivní stezka je první svého druhu v Orlických horách a seznamuje pěší i cyklisty s krásným okolím města Rychnov nad Kněžnou, a to v úseku od Letoviska Studánky přes lesopark Včelný a Panskou Habrovou k Městskému Podorlickému pivovaru. Je stezkou naučnou - seznamuje s úžasnou historií obou významných rychnovských míst, tradicemi ve vaření piva v Rychnově, pověstmi a příběhy opředeným lesem Včelným, s faunou, flórou, přírodními a geologickými poměry.

Pivní stezka vzhledem ke své poloze, okolnímu prostředí a dobrému zázemí je velmi vhodná pro pěší procházky a cykloturistiku.

Cestou jsou odpočívadla a zastávky s informačními tabulemi pojaté naučnou formou.  Na obou koncích jsou kvalitní stravovací zařízení. Cestou poznáte  i včelí úly pro včely poustevnice,  obrovská mraveniště typická pro les Včelný, zjistíte proč se tak přírodní lesopark jmenuje, na Ivanské skále najdete v jeskyni poustevníka Ivana a seznámíte se i s působením Českých bratří v těchto místech, nádherným Ivanským jezerem s vodníkem Kristiánkem, prastarou babykou a mnoha dalšími pozoruhodnostmi. Cestou si můžete  i zaplavat v přírodním městském koupališti, věnovat se rybaření či houbaření v mykologicky velmi atraktivní oblasti.

Jednotlivé zastávky věnované stromům a rostlinám Vás seznámí s význačnými rostlinami v okolí.

Trasa vede převážně lesnatými částmi přírodního lesoparku po kvalitních asfaltových a štěrkových komunikacích podél Javornického potoka a řeky Kněžna, pozorovat můžete i jejich soutok.

Na tomto místě v údolí Kněžny stával do roku 1690 původní renesanční TRČKŮV ZÁMEK, ten vyhořel a 1704 byl obnoven přestavbou starého zámku novým majitelem Norbertem Leopoldem Libštejnským z Kolowrat. Byl snížen pouze na přízemí, které se dnes ztrácí v komplexu budov rozšířeného současného PIVOVARU. Jeho existence je v archivních materiálech doložena k roku 1585.

Kde můžete rychnovské pivo ochutnat? 

Letovisko Studánka - www.hotelstudanka.cz

Hotel Panorama - www.hotelpanorama.eu

Hotel Havel - www.hotelhavel.eu

Zpět

www.krasnadikyhoram.cz